Models Net TV Magazine
Topics
Survey
به نظر شما کدام بخش از مطالب این سایت جذاب تر می باشد In your opinion, which part of this Magazine is more interesting

Blog Diagram
  • Total Visits :
  • Today's Vistors :
  • Yesterdays's Vistors :
  • This Month's Vistors :
  • Last Month's Vistors :
  • Bloggers :
  • Total Posts :
  • Latest Checking :
  • Latest Update:

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران طی نامه‌ای به خانه سینما، انحلال این تشکل صنفی‌فرهنگی را اعلام کرد. این در حالی است که دادگاه رسیدگی به وضعیت خانه سینما قرار است هفته آینده تشکیل شود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دستور انحلال خانه‌ی سینما، طی نامه‌ای از سوی دبیر هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدیرعامل این سازمان ابلاغ شده است.

پیش از این اعلام شده بود که وزارت ارشاد ادعای خود در تخلفات خانه‌ی سینما را به شعبه ۳۷ دادگاه عمومی تهران اعلام كرده و وقت رسیدگی به آن برای روز چهارشنبه ۲۱ دی‌ماه تعیین شده است.

فرهاد توحیدی، رییس هیات مدیره خانه سینما به این خبرگزاری گفته است که «امروز صبح (۱۳ دی / ۳ ژانویه) نامه‌ی انحلال خانه سینما از سوی وزرات ارشاد به ما تحویل داده شد.

در این نامه که تصویر آن توسط خبرگزاری ایسنا منتشر شده آمده است: «نظر به مجموع بررسی‌های معموله و مداقه در اسناد و مدارک مربوطه و امعان نظر در مراحل ایجاد تشکل موسوم به «خانه سینما» بدینوسیله اعلام می‌دارد با توجه به عدم طی تشریفات قانونی مربوط به تاسیس موسسات فرهنگی و هنری و نیز اقدامات غیر قانونی بعدی، این تشکل و استمرار فعالیت‌های آن فاقد وجاهت قانونی است و مراتب جهت انحلال خانه سینما اعلام می‌گردد.»

در بخش دیگری از این نامه به خانه سینما هشدار داده شده است در صورت ادامه فعالیت‌های خود و عدم توقف فعالیت ظرف ۴۸ ساعت با پیگرد قانونی روبرو خواهد شد.

احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، در اولین واکنش، انحلال خانه‌ی سینما را خلاف قانون دانست. وی افزود: «نباید اینگونه  برای نهاد‌های صنفی تصمیم‌‌گیری کرد. خانه‌ی سینما متعلق به تمامی سینماگران است.»

خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینماگران ایران است که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دچار اختلاف است.خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینماگران ایران است که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دچار اختلاف است.خانه سینما بزرگترین نهاد صنفی سینماگران ایران است که در سال ۱۳۶۵ و با مصوبه مجلس تاسیس شده است. از جمله اهداف این خانه،  حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران حرفه‌ای هنر سینما در عرصه تولید، توزیع و نمایش و هم‌چنین ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی اهل این هنر است.

نقد این بخش :   تنها چیزی که در  این باره می توان گفت این است که آیا خانه ی سینما به رسالت واقعی خود آنچنان که می نماید عمل کرده یا خیر ؟

پاسخ واضح و مبرهن است ، خانه ی سینما تنها کسانی راکه شرایط خاص و باب میل خود را داشته باشند می پذیرد و نه حمایتی از هنرمندان کشور می کند و نه اهمیتی برای ایشان قائل است زیرا جمعی این صنف را هدایت می کنند که جز اندکی از عوامل خود به دیگران فضای ابراز وجود نه می دهند و نه می گزارند تا مکان دیگری برای رشد ایجاد شود  مافیای سینمای ایران خانه سینماست .


این تشکل در حال حاضر مجموعه‌ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه‌کنندگان، بازیگران و فیلمنامه‌نویسان است. اهمیت این خانه تاکنون در آن بوده که در پاره‌ای نهادهای تاثیرگذار دیگر چون "شورای صنفی اکران" نماینده داشته و توانسته با پاره‌ای رایزنی‌ها با دولت در زمینه مسائل سینما، از جمله مانع تشدید سانسورها شود.

پیش‌تر در پی غیرقانونی اعلام شدن خانه سینمای ایران توسط شورای فرهنگ عمومی کشور، وکیل خانه سینما این شورا را فاقد صلاحیت اخذ چنین تصمیمی اعلام کرد و گفت: «بهتر است منتظر رأی قطعی دادگاه باشیم.»

به گزارش ایسنا، منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی ایران گفت که تصمیم غیرقانونی اعلام کردن خانه سینما در جلسه سه‌شنبه ‌شب شورا (۶ دی/۲۷ دسامبر) با حضور جواد شمقدری، معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته شده است.
شورای فرهنگ عمومی کشور از نهادهای  زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی به شمار می رود و ریاست آن را محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران بر عهده دارد.

اما جمال خندان کوچکی، وکیل خانه سینما با اشاره به اختلاف ‌با معاونت سینمایی وزارت ارشاد بر سر ثبت رسمی اساسنامه جدید خانه سینما گفت: «اعلام بطلان اساسنامه مؤسساتی كه در روزنامه رسمی كشور منتشر شده‌اند، صرفا به موجب حكم قطعی دادگاه ممكن خواهد بود.»

Type of Topic : اخبار، اخبار سینمایی ایران، اطلاعیه های وبلاگ، 
Labels : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران طی نامه‌ای به خانه سینما، انحلال این تشکل صنفی‌فرهنگی را اعلام کرد. این در حالی است که دادگاه رسیدگی به وضعیت خانه سینما قرار است هفته آینده تشکیل شود.،
Related Links:

       Reviews
سه شنبه 13 دی 1390
کمال پورحنیفه Kamal Pourhanifeh
Wide Selection of Canon Lenses


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic